You can skip ad in 5s

Yerçekimine Meydan Okuyan Tepeler

Please log in or register to like posts.
Video

Yerçekimine Meydan Okuyan Tepeler. Bu yerçekimine meydan okuyan tepeler gördüğümüz en garip doğal olaylardan biri.

Arabaların yokuş yukarı sürdüğü yerde. Dünyanın dört bir yanına yayılmış, yerçekimine meydan okuyan görünen “gizemli noktalar” – otomobillerin yokuş yukarı giderken göründüğü yerler ve bisikletçiler kendilerini yokuş aşağı çekmek için mücadele ediyorlar. Yerçekimi tepeleri olarak da bilinen bu tuhaf doğa fenomeni,

Kaliforniya’daki Confusion Hill ve Kanada’daki Magnetic Hill gibi yerlerde bulunabilir ve kırsal kesimde gömülü olan büyücülük ve dev mıknatısların söylentilerine ilham verirken , gerçek bilimsel açıklama size sahip olacaktır. Buradan çıktığınız her yamaçtan sorgulama.

Dünyada ABD, İngiltere, Avustralya, Brezilya ve İtalya’da düzinelerce yerçekimi tepesi bulunduğunu ve bunların hepsinin ortak bir yönü var – eğer arabanızı tepenin altına sürdüyseniz ve nötr , eğimi UP geri rulo devam edecek. Arabanızdan tam anlamıyla çıkıp onu yukarı ve aşağı doğru seyredebilirsiniz.

 

Bu YouTuber , Pennsylvania’da bir yoldan bir top gönderdi, sadece tepeye doğru dönmesini sağladı:

Yani aslında burada neler oluyor? Görünüşe göre, bu tuhaf doğal fenomenler sadece ayrıntılı bir optik yanılsamadır – çok iyi bir yanılsama, uygun ekipman olmadan buna inanmak imkansız olurdu. Ancak , eğim ile ‘dip’ arasındaki ‘üstteki’ arasındaki farkı gerçekten ölçmek için bazı ölçüm ekipmanı veya GPS belirteçleri alırsanız, her şeyin aslında ters olduğunu anlayacaksınız. Pennsylvania State Üniversitesi’nden materyal fizikçi Brock Weiss, 2006 yılında Keşif ve Keşifler Bilimine verdiği demeçte , “Setin yokuş yukarı gitme etkisine yol açacak şekilde eğimli .”

“Beyniniz size yokuş yukarı gideceğiniz izlenimini verse bile, aslında yokuş aşağı gidiyorsunuz.” Fakat eğer bir tepenin bir yolu fiziki olarak eğimliyse – o kadar ki, arabalar aslında yukarı doğru sürüklendiklerinde biraz hız kazanırlar – her seferinde gözlerimiz bizi nasıl bu kadar kötü kılıyor? Psikologlara göre , her şey ufukta – ya yerçekimi tepeleri olan alanlarda gizlenmiş durumda, bu yüzden uygun bir referans noktasına sahip değiliz, ya da ufuk var, ama tepenin diğer tarafa göre tepenin nasıl eğlendiğini engelliyor. Kara parçası. Son açıklama, İskoçya’nın Aryshire kentinde çalışmakta gibi görünüyor.

“Eğimli bir toprak kütlesi içinde duruyoruz, Edinburgh Üniversitesi‘nden İngiliz psikolog Rob Macintosh, aşağıdaki videoda Bilim Kanalını anlatıyor . “Bütün manzara bu şekilde eğilir ve yol aynı yöne döner, fakat daha küçük bir miktarla, göreceli eğim [tersine] yol alır gibi görünür.

2003 yılında yapılan bir araştırmada , ufkun yokluğunun, gönüllülerin nasıl tepki vereceğini görmek için laboratuvarda bir dizi gerçek hayattaki ‘yerçekimsizliği’ yeniden yaratarak yerçekimi tepelerine bakış açımızı nasıl etkileyebildiğine baktık.

İtalya’daki Padova ve Pavia Üniversitelerinin araştırmacıları, dünyanın dört bir yanındaki çeşitli yerçekimi tepelerinin masa modellerini oluşturdular ve onlara, orada bulunma perspektifini veren bir delikten gönüllüleri aldılar. Daha sonra, gönüllünün bakış açısını hangi yönde etkilediğini görmek için modeldeki ufku karıştırdılar. Görünüşte gerçek bir ufuk olmadan, ağaçlar ve işaretler gibi simgesel işaretlerin aslında gönüllülerin beyinlerine hileler yaptığını gördüler.

“Algılanan eğimin görünür ufuk boyuna bağlı olduğunu, yüzey eğiminin yatay düzleme göre küçülme eğiliminde olduğunu ve ön iniş, takip edildiğinde ya da dik yokuş aşağı eğimle kuşatıldığını – hafif eğimli bir gerilmenin yokuş yukarı, ” takım Psikolojik Bilimler rapor ediyor .

“Deneylerimizde elde edilen görsel (ve psikolojik!) Etkiler, sahada deneyimlenenlere benzer. Her bir gözlemcinin görevi tamamlandıktan sonra, yanlış algılanan eğime küçük bir bant rulosu yerleştirdik ve kaset, yerçekimi yasası – sürpriz üreten ve bazen de saygı gören korku. ” İşte orada var; teşekkürler, beyinler. Sadece insan aklı kadar sağlam, perspektif her şeydir .

 

 

Bir Cevap Yazın