Ülkelerin Bir Yapay Zeka Bakanı Vermesi Gerekiyor

Please log in or register to like posts.
News

Uzmanlar Tüm Ülkelerin Bir Suni Zeka Vermesi Icap ettiğini Söylüyor

Bugün, dünya liderleri suni zekanın küresel yönetişimi temalı gizli saklı bir toplantıya katıldı. Dünyaca meşhur 50’den fazla AI (Suni Zeka) uzmanı katıldı. IBM’den Facebook’a ve Amazon’dan BM’ye, tüm sektörlerden ve hükümet düzeyinden temsilciler AI’nın geleceğini haritalamak için bir araya geldi. Fütürizm, etkinlik için orada bulunacak kadar şanslıydı.

Harvard Kennedy’nin Hükümet Okulu’ndaki Gelecek Topluluğu’ndan AI Girişimi ve BAE‘nin Suni Zeka Devlet Bakanı Ömer Bin Sultan Al Olama tarafınca düzenlenen yuvarlak masa toplantısının amacı, AI’nın getirip geliştirdiği zorlukları ve fırsatları ele almasıydı . stratejileri, rehberliği ve yönetimini kullanarak evrimini güvenli bir halde ilerletmeye destek sunar.

Açıkça görülmek gerekirse, AI için düşünce ya da uygulama eksikliği değil. Tahmin edebileceğiniz neredeyse her sektörde görünüşte sınırsız bir potansiyel var ve gittikçe artan bir halde günlük hayatımızın bir parçası haline geldi. Teknoloji esasen alanlarındaki rolünü kurmuştur hukuk ve tıp, fakat bununla birlikte da hafifçe yiyecekleri üstünde kati bir tesiri olmuştur.

 

Arkada geride kalan ve ilerlememizi nihai olarak engellemiş olan şey, düzenleme ve uygun rehberliktir. Birçok panelistin iyi bilmiş olduğu bir mücadeledir.

“Hükümetler daha süratli hareket etmeli,” dedi biri. Bir diğeri, ulusların AI’nın her geçen gün daha süratli, daha verimli bir dünya yarattığını anlamaları icap ettiğini belirtti. “Hükümetler, bugünün hayatlarının geri kalanının en yavaş günü bulunduğunu bilmeliler” dedi. Geri kalanlar kabul etti.

Ve böylece vazife yetkililerin AI’nın benimsenmesini iyi mi hızlandırabileceğini gösterdi. Bir panelist “Dubai benzer biçimde bir AI bakanına ihtiyacınız var” dedi. Yuvarlak masanın öteki üyelerine kolay bir kavram benzer biçimde gözükse de, ıslak bir eğim. Bir AI bakanı var ise, niçin hiçbir şeyden bir bakana haiz olmuyorsunuz – her şeyden? Cesaretleri vardı, mesela bir bakan var mıydı? Onların savunduğu gerçek çözümler daha detaylı ve daha azca ihtişamlıydı.

 

Panelin önerilmiş olduğu alternatif çözümler, inovasyona esin verecek yada teşvik edecek, AI gelişimini hızlandırmak için para kullanma benzer biçimde daha zaman-test şekilleri içeriyordu. Bununla beraber, bazıları bu yaklaşımı kullanmak mevzusunda ihtiyatlıydı. Bu tür hareketlerin hükümet denetiminden ve kontrolünden yoksun olmasından korkuyorlardı; bu, grubun azaltmaya çalmış olduğu, artırmadığı sorun. Panelistlerden biri, “Devlet, inovasyon endüstrisi lehine iseniz, bilhassa de AI oldukca risk oluşturduğundan” diye sordu.

Bir diğeri, toplam açık erişimin her insanın seviyeli bir alana yerleşeceğini ve bu endişeye son verdiğini ileri sürdü. Bazıları da kabul etti, sadece açık erişimin ona tamamen yeni bir takım problem getirdiğini belirttiler. Bir panelistin belirttiği benzer biçimde, oyuna giren hain kişiler tarafınca şansını arttırdığı için tamamen  açık olmak zekice olmayabilir .

Kaynak :

futurism

Bir Cevap Yazın