Sinek Kuşunun Sırları

Please log in or register to like posts.
News

British Columbia Üniversitesi‘nden biyologlar tarafınca meydana getirilen bulgular, artan kütlelerine karşın daha büyük tür sinek kuşlarının daha ufak türlere karşı adapte olduklarını gösteriyor.

Araştırmanın eş başlı yazarı Roslyn Dakin, “Yarasalar, kuşlar ve öteki hayvanlar üstündeki emek harcamalar, vücut hacmi artışlarının uçuşun birçok yönünü negatif yönde etkileyebileceğini gösteriyor” dedi.

“Fakat sinekler kuşlarıyla artan kanat büyüklüğünün ve kas hacminin ilişkili evrimi, daha büyük türlerin vücut kitlelerinin daha büyük bir kısmını telafi etmesine destek oluyor” dedi.Dakin, eş coşkulu Paolo Segre ve kıdemli yazar Douglas Altshuler, manevra kabiliyetinin fizyolojideki farklı olan şeylerle ilişkili bulunduğunu belirlemek için sofistike bir video soruşturma ve yeni bir geometrik çerçeve kullandı.

Dönüşleri içeren manevralar ilk olarak kanat boyutuna dayanıyorken ivmenin bir kuşun kas kapasitesine dayandığını tespit ettiler. Sadece beceri de bir rol oynamaktadır. Altshuler “Sinek kuşları, bilhassa de karmaşık hareketlerle kuvvetli yanlarını oynuyor” diyor. Mesela, dönüşler kanalıyla güç kabiliyetine haiz olan türler, daha çok ark izi yörüngesi kullanmaya eğilim gösterir ve bir kuruş çevirmek için yavaşladıkları dönüşleri yapmaktan çekinirler. ”

Araştırmacılar, 25 Orta ve Güney ABD türünün 200’den fazla bireysel sinekkuşunu ele geçirdi. Almanya’nın Freiburg Üniversitesi‘ndeki ortak yazar Andrew Straw tarafınca geliştirilen bilgisayar görüntüleme teknolojisi, araştırmacıların uçaktaki manevraları duyarlı bir halde kaydetmesini sağlamış oldu.

Stanford Üniversitesi‘nde doktora sonrası araştırmacı olan Segre, “Her bir kuş için yeniden yeniden birçok manevra da içeren 330.000’den fazla manevra yaptık” diyor.

“Bu kadar oldukça veriyi yakalamak bir zorluktu: İlk tarla alanımız, pek oldukça sinekkuşu türüyle Peruvian Amazon’da derin bir biyolojik rezerve sahipti, sadece yalnızca tekneyle erişilebilirdi. Bilgisayarlarımızı ve kameralarımızda güneş panelleri ve jeneratörler kullanarak koştuk stratejik olarak yerleştirilmiş yağmurluklar ile thatched hut! ”

Hummingbirdler vücut hacmi ve kanat şekli bakımından büyük farklılıklar gösterir – ve birçok tür hava yoğunluğunun düşük olduğu yüksek irtifada performans göstermek için gelişmiştir. Dakin, bu çeşitlilik, araştırmacılara özelliklerin uçuşun çevikliği ile olan ilişkisini incelemek için mükemmel bir fırsat veriyor diyor.

“Şu an inceleyebileceğimiz bir oldukça sual var: Bu farklılıklar hayatta kalma ve dostlarını bulma kabiliyetini iyi mi etkiliyor? Manevra kabiliyeti bazı türlere gore bir avantaj sağlıyor, ötekiler daha azca çeviklikle iyi mi başa çıkıyor? Yaşam biçimleri hakkında ne var? Bu değişik mı? ”

Kaynak :

https://www.sciencedaily.com/releases/2018/02/180208141340.htm

Bir Cevap Yazın