Rusya Nükleer Tesisi Tutukladı

Please log in or register to like posts.
News
  1. Rus Bilim adamları, Nükleer Silah Kuvveti Tesisini Bitcoin Madenlere Kullanmaktan Tutukladı

INFOSEC bods iddia İki gün önce ne vakit ortaya çıkacağı , cryptocurrency madenciliği ile  fena amaçlı yazılım bulaştı bir SCADA ağında (bir su programı) ilk olay olduğuna inanılan ne, gazetecilerin nede bir toplu olay, korku çığırtkanlığı Başlıklar oluşturan öteki yazarlar suçladı, Bir sonraki başlık, bir nükleer santralde gizli saklı şifreleme madencisi ile ilgili olabilir.

Rus Interfax Haber Ajansı dün , Rusya’nın en büyük nükleer araştırma tesisindeki birkaç bilim adamının “ofis informasyon işlem kaynakları” ile maden kriptokrasi suçlarından tutuklandığını bildirdiği için, artık kendi internet sayfasında bu benzer biçimde başlıklarla kendilerini hikayeye sokmak zorunda kalıyorlar.

Şüpheliler, nükleer silah geliştirme üstünde çalışan, Deneysel Fizikte Tüm Rusya Araştırma Enstitüsü olarak da malum Rusya Federasyonu Nükleer Santrali’nde mühendis olarak çalışıyorlar.
Merkez Sarov’da, Sarov hala yüksek güvenlikli sınırı olan bir alandır. Bununla birlikte Sovyetler Birliği’nin ilk nükleer bombasının doğduğu yerdir.
2011’de Rusya Federasyonu Nükleer Merkezi, o tarihte dünyadaki en kuvvetli on ikinci sırada olan 1 petaflop kapasiteli yeni bir süper bilgisayarı açtı.

Rus basınında çıkan haberlere bakılırsa, mühendisler, Federal Nükleer Santral’de barındırılan ve Rusya’nın en kuvvetli süper bilgisayarlarından birisini Bitcoin’i mayın almak için kullanmaya çalışıyorlardı.

Laboratuvarın süper bilgisayarını internete bağlamaya çalışırken, güvenlik sağlamak için çevrimdışı olması beklenen şüpheliler el ele tutuşarak yakalandı, nükleer merkez güvenlik birimi uyarıldı.
Yakalanan mühendisler Federal Güvenlik Servisi’ne (FSB) teslim edildi.

Enstitüye basın servislerinden görevli görevli Tatyana Zalesskaya Interfax haber ajansına “Maden ocaklarını da içeren hususi amaçlı bilgisayar imkânlarını kullanmak için gayretsiz bir girişim var” dedi.
Zalesskaya, gözlem altında tutulan çalışan sayısını açıkça ortaya koymadan “Faaliyetleri zaman içinde durduruldu, acımasız madenciler yetkili makamlar tarafınca gözaltına alındı, bilgilerime göre ceza davası açıldı” dedi.

Federal Güvenlik Servisi (FSB) hemen hemen tutuklamalar ve cezai suçlamalar hakkında bir izahat yapmadı.

Kaynak; https://thehackernews.com/2018/02/supercomputer-mining-bitcoin.html

Bir Cevap Yazın