NASA, Mars’ta Organik Maddenin Kanıtını Buldu.

Please log in or register to like posts.
News

NASA, Mars’ta Organik Maddenin Kanıtını Buldu. İşte neden bu büyük bir anlaşma.

NASA bu çalışmalar hakkında canlı bir tartışmaya ev sahipliği yapıyor . Bu parçayı konferanstan daha çok data ile güncelleyeceğiz. Yukarıdaki bağlantıdan haberdar olmak ve kendinize ilişkin bir soru sormaktan çekinmeyin!

Mars hakkında bildiğini düşündüğün her şeyi uçurmak için ne güzel bir gün.

Bugün, NASA, Kızıl Gezegenin iç işleyişi hakkında iki önemli çalışmanın neticelerini yayınladı. İlk olarak, araştırmacılar Mars’ın niçin metan gazının mevsimsel değişimlerine sahip bulunduğunu keşfeder; ikincisi, Mars yüzeyindeki kayaçların eski yaşamın kanıtı olabilecek organik moleküller içerdiğini belirlerler. Her ikisi de bugün Science dergisinde gösterildi .

İki çalışma “astrobiyolojide atılımlar”, astrobiyolog Inge Loes on Kate birlikte rol alan bir Perspektif çalışmasında yazıyor .

Keşifler, NASA’nın Ağustos 2012’den beri Mars manzarasında dolanan Meraklı gezici tarafınca toplanan verilere dayanarak mümkün oldu .

İlk çalışmada, metan, organik gaz için bir temel oluşturan kolay bir organik molekül üstündeki merkezleri. Biyolojik kaynaklar yeryüzündeki metanın çoğunu üretir, bu yüzden araştırmacılar Mars’ta metan’ın onları biyolojik kaynaklara yönlendirebileceğinden şüphelenirler – yaşam! – Mars’ta.

Merak, ilk olarak Mars’ın atmosferinin 2015 senesinde metan içerdiğini doğruladı ( astronomlar bunu 2003’e kadar tespit etmeye başladılar ). Sadece asla kimse nereden geldiğini bilmiyordu – hatta Aralık 2017’de NASA bilim adamları, Mars’ın metan seviyelerinin yükseldiğini ve yıl süresince düştüğünü deklare etti .

“Anlayamadığımız sivri uçları görüyorduk. Onlar hakkında fikirlerimiz vardı, fakat onları kısıtlayamadık bundan dolayı yalnız ara sıra meydana geliyorlardı ”diyor.

Fazlaca metan belirli bir ayda Mars’ın atmosferinde iyi mi hakkında dörtten fazla senelik kıymet verilerinin çözümleme ettikten sonrasında, NASA araştırmacıları metan olasılıkla onlar (buz dondurulmuş cepler çağrılan metan klatratlar geldiğini anladım yeryüzünde meydana de ). Bu, Mars yazında metan seviyelerinin niçin daha yüksek bulunduğunu açıklayacaktır: buz birazcık erir ve metan kayar.

Buzda bin yıl süresince donmuş bu metan, ilk kez yaşam tarafınca yaratılmıştı. Sadece metan’ın üretilebileceği başka yollar da var, bu yüzden bu keşfin Mars’taki yaşam arayışında ne anlama geldiğini söylemek zor.

 

Gelen ikinci çalışmada , Merak iki noktalardan toprak örnekleri toplanan Gale krateri ortalama üç milyar yaşlarında olduğu tahmin. Merak onları ısındığında, araştırmacılar Dünya’nın organik zengini tortul kayaçlarında yaygın olarak bulunan çeşitli organik molekülleri tanıdılar.

Önde gelen araştırmacı Jennifer Eigenbrode, “Toplumsal moleküllerin envanterinde büyük seviyede genişledik ve şimdi ilk olarak kayalarda iyi mi korunmuş olduklarını daha iyi anladık.”

Eğer aradığınız eski yaşam belirtileri var ise, bu oldukça ümit verici bir bulgudur.

“Mars’taki organik moleküllerin ve metanın saptanması, Mars’taki geçmiş yaşamın ışığında oldukça çeşitli neticeleri barındırıyor” diye yazıyor on Kate. “Merak, Gale kraterinin 3,5 milyar yıl ilkin yaşanabilir bulunduğunu ve yaşamın o devrin çevresinde evrildiği yeryüzününkilerle karşılaştırılabilir koşulları gösterdiğini gösterdi.”

“Yaşamın Mars’ta ortaya çıkıp çıkmadığı ya da var olup olmadığı (sorusu) artık oldukça daha zekice bir yaklaşımdır. Artık organik moleküllerin o dönemde yüzeyinde bulunduğunu biliyoruz” diye ekledi.

Mars yaşamıyla karşı karşıya gelmedik. Fakat bu yeni NASA çalışmalarının her biri, gezegenimizi anlamamıza büyük katkı sağlıyor. Ve Meraklılık hala Mars yüzeyinin çevresinde dönüyor olduğundan, bir sonraki araştırma “atılım”, Mars yaşamının sorusunu bir kez ve hepimiz için yatağa koyan odur.


Kaynak: futurism.com


 

Bir Cevap Yazın