Kardeş Zorbalığı Psikotik Bozukluklara Neden Oluyor

Please log in or register to like posts.
News

Çocukluğunda kardeşleri tarafınca zorbalığa maruz kalanlar, yeni araştırmalara bakılırsa yetişkinlik döneminde şizofreni şeklinde psikotik bozuklukların gelişme olasılığının üç kat arttığını deklare etti. Araştırmacılar, evlatların kardeş diktatörlük vakasına (kabadayılık, mağduriyet yada her ikisi benzer biçimde) ne kadar oldukça karıştıkça, psikotik bir bozukluk geliştirme ihtimalinin o denli yüksek bulunduğunu buldular.

Çocukluk döneminde kardeşler tarafınca zorbalığa maruz kalanlar, Warwick Üniversitesi’nden yeni araştırmaya bakılırsa, yetişkinlik döneminde şizofreni benzer biçimde psikotik bozuklukların gelişme olasılığının üç kat arttığını ortaya koyuyor.

Warwick’in Psikoloji Kısmı’ndeki Profesör Dieter Wolke’nin (kıdemli yazar) başkanlığında olan bu emek verme, kardeşi zorbalıkla psikotik bozuklukların gelişimi arasındaki ilişkiyi araştıran ilk çalışmadır.

Avon’un Ebeveyn ve Çocuk Boyuna Etüdünden ortalama 3.600 çocuk, on iki yaşlarındayken kardeşi diktatörlük hakkında detaylı bir anket doldurdu ve on sekiz yaşlarındayken psikotik emareleri değerlendiren standart bir klinik muayene doldurdu.

Gençlerin 664’ü kardeş diktatörlük mağduru, 486 çocuk kardeşlerine  zorbalık, 771 çocuk ise zorbalık kurbanlardı (kardeşler tarafınca mağdur edildi ve kardeşlerini zorbalığa uğrattı) on ikide.

Çalışmada toplam 3600 çocuğun 55’inde on sekiz yaşına kadar bir psikotik bozukluk gelişti.

Araştırmacılar, evlatların kardeş diktatörlük vakasına (kabadayılık, mağduriyet yada her ikisi benzer biçimde) ne kadar oldukça karıştıkça, psikotik bir bozukluk geliştirme ihtimalinin o denli yüksek bulunduğunu buldular.

Kardeş vermede (diktatörlük yada kurban olarak) yer alanlar, haftada birkaç kez, öteki ufaklıklara bakılırsa iki yada üç kat daha çok psikotik bir bozukluk geliştirebilirler.

En oldukça risk altındaki çocuklar kardeş diktatörlük kurbanı ve hem kurbanı oldukları hem de kardeşlerine zorbalığa maruz kalanlar (diktatörlük mağdurları).

Hem evde hem de okulda yaşayan çocuklar tarafınca istismar edilen çocuklar daha da kötüleşir – zorbalığa maruz kalanlara kıyasla dört kat daha çok psikotik bozukluk geliştirme olasılığı.

Warwick Üniversitesi Psikoloji Kısmı’nden Kıdemli Yazar Profesör Dieter Wolke şunları söylemiş oldu:

“Kardeşler tarafınca meydana getirilen diktatörlük, yakın geçmişe kadar psikotik bozukluk benzer biçimde ciddi zihinsel sıhhat problemlerine yol açabilecek bir travma olarak göz ardı edildi.

“Çocuklar, kardeşleriyle ailelerinin hapsedilmesi için büyük süre harcıyor ve zorbalığa maruz kaldıkları ve dışlandığı takdirde, bu ilk kez burada gösterildiği benzer biçimde toplumsal yenilgi ve kişilik suçlaması ve ciddi zihinsel sıhhat bozukluğuna niçin olabilir.”

Warwick Üniversitesi’nden İlk Yazar Slava Dantchev, şunları ekliyor:

“Diktatörlük evde ve okulda meydana gelirse, psikotik bozukluk riski daha da yüksektir, bu ergenlerin güvenli bir yeri yoktur.

“Evvelinde mevcud oldukça sayıda zihinsel sıhhat ve toplumsal faktörün kontrolümüz altında olmasına karşın, toplumsal ilişki sorunlarının sebeplerinden ziyade ciddi zihinsel sıhhat sorunlarının gelişmesinin erken emareleri olabileceği dışlanamaz.”

Araştırmacılar, ebeveynlerin ve sıhhat çalışanlarının, kardeş zorbalıkların haiz olabileceği uzun soluklu zihinsel sıhhat sonuçlarının farkına varmaları ve ailelerdeki bu saldırganlığın azaltılması ve hatta önlenmesi için müdahalelerin geliştirilmesi gerektiğine karar vermişlerdir.

Psikotik bozukluklar – şizofreni yada bipolar bozukluk benzer biçimde – anormal fikir ve algılara niçin olur ve çoğu zaman sanrı yada sanrılar ihtiva eder. Sufferers çoğunlukla sorun yaşar ve davranış ve ruh hallerinde değişimler yapar ve oldukça daha çok intihar ve sıhhat sorunları riski taşır.

Kaynak:

https://www.sciencedaily.com/releases/2018/02/180212085427.htm

Bir Cevap Yazın