İsrail İle Barışma

Please log in or register to like posts.
News

Türkiye ile İsrail barışma yolunda uzlaştılar.

İsrail 31 Mayıs 2010 yılında Gazze‘ye yardım olarak gönderilen Mavi Marmara gemisine saldırı düzenledi,9 kişinin ölümüne sebeb olup onlarca insan ağır şekilde yaralandı.6 yıl süren gerginlik içerisinde,son 3 yıldır uzlaşma yolunda olan 2 ülke İsrail’in teklifleri kabul etmesi ile uzlaştılar.

İsrail tazminat ödüyecek.
Mavi Marmara gemisinde İsrail komandolarının öldürdüğü insanların ailelerine tazminat ödeyecek,tazminat bedelinin ne kadar olacağı şuanda bilinmiyor.

İnsani Yardım Vakfı’ndan Tepki.

İsrail ile yeniden uzlaşılmasının ardından İnsani Yardım Vakfı bir metin yayınladı.

– Abluka ile ambargo aynı şey değildir. Yapılan görüşmeler ambargonun değil ablukanın kaldırılması üzerine inşa edilmelidir.Aşdod Limanı üzerine kurgulanacak bir anlaşma ablukanın yumuşamasını değil aksine resmi olarak tanınmasını sağlayacaktır. Türkiye bu riske girmemelidir.– Haberlere yansıyan içerikteki bir anlaşma Gazze ablukasının resmen tanınacağı bir sürece götürecektir.– Gazze’deki insani yardım sorunu, sıkıntının sadece bir kısmıdır. Gazze’deki sorun temel olarak özgürlük odaklıdır. Gazze halkı da herkes gibi seyahat etme ve ticaret yapma özgürlüğüne sahip olmalıdır. Bu konuların gündeme alınması gerekmektedir.– Yürütülen görüşmelerde Mavi Marmara davalarının telaffuz bile edilmemesi görüşündeyiz. Davaların düşürülmesi anlaşmanın gizli veya açık hiçbir şekilde parçası olmamalıdır.

2010 Yılından İtibaren Neler Yaşandı. 

– 31 Mayıs 2010: İsrail komandoları Mavi Marmara gemisine yapılan baskınla biri ABD vatandaşı 9 Türk’ün ölümüne neden oldu.– 1 Eylül 2011: BM, Mavi Marmara raporunda İsrail komandolarının “aşırı güç kullandığı” sonucuna vardı.– 2 Eylül 2011: Türkiye, İsrail’le diplomatik ilişkileri ikinci katip düzeyine düşürdü, İsrail’in Ankara Büyükelçisi Gabby Levy, Türkiye’yi terk ederek ülkesine gitmek zorunda kaldı.– Kasım 2012: Türkiye ve İsrail, ilişkilerin düzeltilmesi için görüşmelere başladı.– 22 Mart 2013: İsrail Başbakanı Netanyahu, ABD Başkanı Obama’nın arabuluculuğunda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak özür mesajını iletti.– Aralık 2015: Türkiye ve İsrail heyetleri ikili ilişkileri onarmak için İsviçre’de bir araya geldi. İsrail basını, görüşmede beş maddelik bir yol haritasının kabul edildiğini öne sürmüştü. – 19 Mart 2016: IŞİD’in Beyoğlu’nda İsrailli turistleri hedef alan saldırısından sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail’e taziye mesajı gönderdi. – 20 Mart 2016: Dışişleri Bakanı Genel Sekreteri Dore Gold, terör saldırısı sonrası İstanbul’u ziyaret etti.

Saldırıya Uğramadan Önce Mavi Marmara Gemisi.

Bir cevap yazın