Hamilelikte Alınan Ortak Bir İlaç Türü, Bebeğinizin Beyninin Yapısını Değiştirebilir

Please log in or register to like posts.
News

Yeni araştırmaya göre, en yaygın antidepresan türü gelişmekte olan bir fetüsün beyninin yapısını değiştirebilir – eğer hamilelik sırasında anne tarafından alınırsa.

Selektif serotonin geri alım inhibitörlerine (SSGİ) maruz kalan yenidoğan bebeklerde böyle bir maruziyeti olmayan bebeklere kıyasla daha fazla gri madde hacmi ve amigdala ve insulada beyaz cevher yapısal bağlantısı vardı. Bunlar, duygusal işlemeyle ilişkili beynin bölgeleridir.

Sonuç, bu araştırmanın arkasındaki araştırmacılar, Columbia Üniversitesi Vagelos Hekimler ve Cerrahlar Koleji’nden bahseder.

Birçok kadın hamile olduğunda ya da doğum öncesi depresyon olarak hamile olduğunda depresyon yaşamaktadır .

Bu, duygudurum stabilize edici nörotransmitter serotoninin geri alımını düzenlemeye yardımcı olan SSRI ilaçlarının vazgeçilmezidir. Bununla birlikte, SSRI ilaçlarının gebelik sırasında etkisi ile ilgili araştırmalar çelişkili ve sonuçsuz sonuçlar vermiştir .

Ancak şimdi bilim adamları, etkilerin kısa vadeden ziyade uzun süreli olabileceğini gösteren bir resim oluşturmaya başladılar.

Psikolog ve kıdemli yazar Jay Gingrich , “2004’e kadar uzanan fare çalışmalarımız, nörotransmiter serotoninin alımını engellemenin – SSRI’ların yaptığı şey – hamilelik sırasında fetal beyin devreleri üzerinde derin etkiler yarattığını gösteriyor” diyor .

“Ancak bu farelerde davranışsal değişiklikleri hemen görmüyoruz. Farelerde, SSGİ’ler ergenlik döneminde ortaya çıkan anksiyete ve depresif gibi davranışların arttığını gösteriyor.”

Hayvan modellerini kullanan çalışmalar her zaman insanlarda kopyalanamazsa da, fetüs uteroda maruz kaldığında SSGİ’lerin insan gelişimi üzerinde uzun vadeli etkileri olduğunu gösteren kanıtlar vardır.

Gingrich’in de katıldığı bir 2016 çalışması , Finlandiya’daki 15.000’den fazla insanın sağlık kayıtlarını analiz etti ve Finli gençlerin, anne karnındaki SSRI’lara maruz kaldıkları takdirde, ergenlik dönemlerinde depresyon geliştirme olasılığı üç ila dört kat daha fazla bulundu. .

Yeni çalışmada, araştırmacılar anneleri SSRI antidepresan almış olan bebeklerin beyinlerinde neler olduğunu bulmaya çalıştı.

Onlar 98 yeni doğmuş bebekleri dahil. Bu bebeklerin 16’sı hamileyken SSGİ kullanan depresyon için tedavi edilmişti; 21 annenin tedavi edilmemiş depresyonu vardı; Kalan 61 annenin depresyon öyküsü yoktu ve SSRI kullanmıyorlardı.

Bütün bebekler fiziksel olarak sağlıklıydı. Fark sadece beyinleri bir MRI makinesinde tarandığında görülebilir.

Tedavi edilmeyen depresyon ve sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, SSGİ’lere maruz kalan bebek grubu, sağ amigdala ve sağ insulada gri cevher hacminde ve beyaz cevher bağlantısında belirgin bir artış göstermiştir.

Bu, SSRI maruziyetinin beynin serotonine duyarlılığı üzerinde bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.

Yine de , bu sonuçların ne anlama geldiği oldukça açık değil . Amigdala ve insulada daha fazla miktarda gri madde anksiyete ile ilişkili olmasına rağmen, daha düşük bir hacim de depresyon ve anksiyete ile ilişkilendirilmiştir .

Hem artmış hem de azaltılmış gri madde hacminin ruh sağlığı üzerinde bir etkisinin olması tamamen mümkündür. Araştırmacılar, daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

Yazarın ve çocuk psikoloğu Claudia Lugo-Candelas’ın Time’a verdiği demeçte, “Umarım bu sonuçlar, burada bir şeyler olabileceği gerçeğini vurgular .”

“Bir sinyal olduğu gerçeğine işaret ediyorlar – bunun ne anlama geldiğini bilmiyoruz veya ne kadar süreceğini bilemiyoruz. Ama bunun öğrenmeye değer olduğunu biliyoruz.”

Bu arada, yazarlar hamile kadınların SSRI’ları almayı bırakmalarını önermiyor. Birincisi, fare çalışmalarına dayanarak, birinci ve ikinci trimesterde daha az risk vardır, bu nedenle SSRI’lar hamileliğin çoğunluğu için güvenli olabilir.

Ne yapılacağı konusunda “doğru” bir cevap olmayabilir.

Üst düzey bir yazar olan Jonathan Posner , “Bu zor bir klinik karardır,” dedi .

“Anne ve babanın kendi içinde ve kendi başına fetüsün sağlığını ve anne ile bebek arasındaki ilişkiyi etkileyebileceğini biliyoruz. Bu yüzden, hiçbir şey yapmanın cevabı zorunlu değildir.

“Ancak SSRI olmayan antidepresanlar ve psikoterapi gibi diğer müdahaleler, depresyondaki annelerin hamilelikten geçmelerine yardımcı olabilir.”


Kaynak: sciencealert.com


 

Bir Cevap Yazın