Gerektiğinde Google Sizi Silecek

Please log in or register to like posts.
News

Bugün, Google’ın yasal olarak bir kişiyi çevrimiçi aramadan gizlemesi gerekiyordu. Bir İngiliz yargıç, şirketi, bir insanın on yıl öncesine ilişkin suçlu olduğuna inanılmış olduğu arama sonuçlarını kaldırmasını emretti.

Bu kararın yasal dayanağı mı? Unutulma Hakkı, insanların kendileriyle ilgili güncel olmayan ve ilgisiz detayları talep etmelerine izin verir. Açıkça oluyor yerleştirilir (Birleşik Krallık Mayıs ayında uygulanacağını AB Genel Veri Koruma Yönetmelik, Avrupa vatandaşlara daha çok veri gizliliğini sağlamak için tasarlanmış yeni bir yasa seti, içinde uyacaktır Brexit karşın). Google ve adı açıklanmayan adam , Mart ayında bu dava için mahkemede ilk kez başvurdu .

Şirket, arama sonuçlarını hayatına devam edebilmek umuduyla reddetti.

Google başlangıçta Unutulma Hakkı’nın “zamanı tekrardan yazmak” için bir yol olmadığını ileri sürdü. Sadece şimdi The Guardian’daki bir rapora bakılırsa mahkemenin sonucuna uyacaktır . Arama motoru artık haber makalelerini ve insanın iletişimi engellemek için komplo kurduğu inancını taşıyan öteki hesapları içermez. Makaleler ve sayfalar silinmeyecek, sadece bir Google araması bu tarz şeyleri içermeyecektir.

Bu karar, insanlara, hepimizin üstesinden gelen çevrimiçi verilerin monoliti üstünde daha çok hak vermek için yasal bir örnek olarak kullanılabilir. Sadece, bununla beraber, Google’ın dünyayı kendileri hakkında söylediği şeyden memnun olmayanlara da bir rahatlama olarak gelebilir.

Sadece şimdiye kadar, etkinin izole edilmiş şeklinde görünüyor. Ek olarak bir sabıka kaydı olan ve arama neticelerini kaldırma isteğinin reddedilmesinin peşinden Google’ı mahkemeye getiren başka bir davacı daha vardı. Sadece, mahkemenin yasal savaşını kaybetmiş olduğu için mahkeme, davanın koşullarının halkın bilmesi için daha mühim bulunduğunu belirlediğinden, Google rotası aranabilir ve temizlenemedi.

Bu fark, gelecekteki yasal kararların eleştiri bir unsuru olacaktır şundan dolayı bazı öznelliği ortaya çıkarmaktadır. Unutulma Hakkı için buna müsaade eden belirli bir dil var. Bir kişinin Google şeklinde bir arama motorundan kaldırılmasıyla ilgili informasyon için, mahkemeler bu kişinin menfaatlerine karşı bu kişilerin menfaatlerini tartmak zorundadır.

Günümüzün sonucu insanların çevrimiçi ortamda takip etmiş olduğu veriler üstünde denetim sahibi olmasına destek olsa da, bunların iyi mi sonuçlanacağı hemen hemen belli değil. Mahkemelerin ilk sırada yer almasının tek sebebi, Google’ın ilk olarak iki kabahat kaydına atıfta bulunmayı reddetmesiydi.

Açıkça, teknoloji devi, tüm çevrimiçi bilgilerin hakemi olarak hareket etmekle ilgileniyor.

Yaşamınızla uğraşmaya ve dijital geçmişinizi geride bırakmaya çalışıyorsanız, onlarca yıl önce yaptığınız bir yanlışlık mı yoksa yalnız ortaokuldaki Myspace hesabınızdan utanç verici resimler mi olursa olsun, bu mahkeme kararından alınan karışık sonuçlar büyük olasılıkla kolay bir süreç olmayacaktır.


Kaynak: futurism.com


 

Bir Cevap Yazın