Facebook Tıbbi Veri Aradı.

Please log in or register to like posts.
News

Facebook’un kendisi için kazmış olduğu delik birazcık daha derine inmiş görünüyor.

İlk olarak Cambridge Analytica skandalıydı (son zamanlarda iddia edilenden oldukça daha çok kullanıcıyı etkilemişti ). Peşinden Facebook , Android telefonlarından arama verileri topladı . Facebook’un veri kullanımı hakkında son vahiy bir şeyler getiriyor tüm kişisel ilişkin yeni bir seviyeye.

CNBC , Facebook‘un büyük Amerikan hastanelerinden hastalarına yönelik bir araştırma projesi için anonim tıbbi veriler aradığını ortaya çıkardı . Bu proje, hastaların Facebook profilleriyle eşleştirilmiş sıhhat bilgilerini görecekti. Sistem, Mart 2018 benzer biçimde kısa bir süre ilkin “planlama aşaması” ndaydı, sadece Cambridge Analytica çöplüğü ateşinin bıraktığı külleri süpürme girişiminde bulunurken, bekletiliyordu.

 

İşte iyi mi CNBC sistemi için perdeyi tanımlar:

Facebook’un hitabı, bunu duyan ve projeye aşina olan iki kişiye nazaran, bir sıhhat sisteminin hastaları hakkında ne bildiğini birleştirmek (mesela: kalp hastalığı, 50 yaşlarında, 2 ilaç alıyor ve 3 seyahat yapmış oldu) Bu yılki hastaneye) Feysbuk’un bilmiş olduğu şey (mesela: kullanıcı yaşı 50, 3 çocukla evli, İngilizce birincil dil değil, oldukça sayıda ileti göndererek toplulukla etken olarak ilgileniyor).

Toplumsal medya platformu, bu bilgilerin tam olarak iyi mi kullanılacağı mevzusunda tutarsız cevaplar veriyor. CNBC‘ye verilen orjinal örnek, Facebook’un yaşlı bir hastaya ameliyat sonrası bir hemşire tavsiyesi sunabilmesiydi.

Gene de, The Verge’e gönderilen bir e-postada , bir Facebook sözcüsü “Proje belirli insanoğlu için sıhhat önerileri sunmaya çalışmazdı. Bunun yerine, tıp uzmanları için odak genel bakış açıları üstünde olacaktır.

Kim bilir son zamanlarda Facebook’tan birazcık şüpheliyiz, fakat bu backpedaling’e oldukça benziyor.

Her iki durumda da, bu verilerin herhangi bir halde kullanılmasının, hastaların sıhhat verilerini hususi ve güvenli bir halde sürdürmelerini öngören 1996 Sıhhat Sigortası Taşınabilirlik ve Mesuliyet Yasası (HIPAA) tarafınca istenen gizlilik standartlarına uygun olacağı açık değildir . Mühim olarak, HIPAA, hastaların herhangi bir tıbbi veriyi kullanmaları için onay vermelerini gerektirir; Gene de CNBC’nin kaynaklarından biri, rızanın hemen hemen Facebook’un tartışmalarına katılmadığını söylemiş oldu.

Veri güvenliği anlamında da potansiyel bir HIPAA aşımı var. Facebook, anonim sıhhat verilerini, “hashing” adında olan bir teknik kullanarak hastaların Facebook profilleriyle eşleştirdiğini iddia ediyordu. Bu yöntem, adlar benzer biçimde verileri belirli bir algoritma kullanarak karıştırıyor ve ondan sonra kodlanmış data kümeleri arasındaki eşleşmeleri arar. Kathy Zuckhater adı ile şifreli eğer Mesela, “hu78lY A34olu7k9,” karakter karıştırmak olmaz derhal onun adı olarak görünen, fakat olurdu onu Facebook profili ve onun tıbbi verilerin hem aynı olarak görünür.

Gene olarak Fortune işaret , bu yöntem son aşama bir anonimleştirmesiyle daha “Pseudonymization” tekniği, olduğu; algoritmayı tersine çevirmek ve kullanılan detayları sökmek teknik olarak mümkün olacaktır. Bu , geçmişte tıbbi verileri hedef alan korsanlara açık, muhteşem hususi bilgiler bırakır .

Bu son Facebook vahiyinin kim bilir en yıpratıcı yönü, önceki veri kullanım skandallarının aksine, bu projenin iyi niyetleri olduğu ortaya çıktı. Hakkaten de, ABD Medicare ve Medicaid Servisleri, bakım vermeyi iyileştirmek ve kolaylaştırmak için hasta sıhhat verilerini üçüncü taraf hizmetleriyle güvenli bir halde iyi mi paylaşacaklarını araştırmaktadır.

Sadece bir kez daha, Facebook’un, bir değil iki hususi kaynaktan veri kullanmanın mühim gizlilik neticeleri dikkate almadan, bu araştırmaya karıştığı görülüyor . Evet, bu proje yalnız erken planlama aşamasındaydı ve asla kimsenin verilerine hemen hemen erişilmemişti; sadece Facebook’un, hareket halindeyken platforma daha iyi bir gizlilik yapmaya başlamasının zamanı geldi .

Facebook Tıbbi Veri Aradı. >techbrainturkey.com #techbrainturkey

Techbrainturkey (@techbrainturkey)’in paylaştığı bir gönderi ()

 


Kaynak: Futurism


 

Bir Cevap Yazın