You can skip ad in 5s

Denizlerde Kullanılacak Uzay Denizaltıları

Please log in or register to like posts.
Video

NASA, Titan Denizlerinde Kullanılacak Uzay Denizaltılarını Test Ediyor.

Güneş sistemimizde yaşamın nerede olabileceğini düşündüğümüzde, Mars ilk başta aklıma gelir. Neptün? Kimin umrunda. Satürn? Haydi. Öteki gezegenlerin ayları, çoğunlukla bir blip alıyor.

Ve gene: Satürn yörüngesinde, bir tek denizlerle ve göllerle dolup taşan bir ay var . Ve suyun olduğu yerde çoğunlukla yaşam vardır. Titan, güneş sistemimizde yüzey sıvıları bulduğumuz tek yer ( Cassini, RIP verileri yardımıyla ). Bu NASA, dünya dışı yaşamı aramak için mükemmel bir yer bulunduğunu düşünüyor.

Bu ümit verici şeklinde gelse de, Titan’ın makyajının bazı unsurları bizim oraya gidip yaşamı bulmak için tam olarak elverişli değildir. Mesela, Titan’ın yüzeyindeki nehirler ve göller, hem de metan ve etanın ölümcül bir karışımını da taşıyor – tam olarak başörtüsüne dalmak istemediğimiz bir şey değil.

Doğrusu, en azından doğru ekipman yok. NASA vazife alıyor olabilir. Ajans, 2025 senesinde Titan’a 1.4 milyar kilometre (886 milyon mil) bir zanaat göndermeyi düşünüyor ve zararı olan denizlerine dalmak için bir denizaltıya ihtiyacı var.

Washington Eyalet Üniversitesi’nden araştırmacılar, NASA’ya oldukca keşfedilmemiş suları gezmeye yardım ediyor . Ekip, Titan’ın hidrokarbon denizlerini dünyadaki bir kontrol odasında yansılamak edeceklerini deklare etti . Süper-soğuk odanın içinde, araştırmacılar ufak bir kamera vasıtasıyla gözlemlenecek olan metan-etan yağmuru ve karı olacak. Bu görüntüler ümit ederim öteki görevlerini tamamlamak için onlara kafi bilgiyi verecektir: Ayın sıvı yüzeyini dolaştıracak özerk bir denizaltıyı mühendislik etmek.

Sadece, şimdiye kadar tahmin edebileceğiniz şeklinde, Titan’ın sert çevreye dayanabilecek bir alt geliştirmek ufak bir sual değil. Araştırmacıların oraya ilk gelmesi aşmak zorunda kalacakları bir sürü engeli var.

Bunlar en sıkıntılı şeylerden birkaçı:

Soğuk. Oldukça oldukca soğuk. Metan ilaveli su mu? -179 ° C (-290 ° F) civarında bir yerde akar. Nehirlerin kaya ve lavlar tarafınca şekillendirildiği yerden değişik olarak, Titan’ın suyu soğuğa satılıyor ve bu da ayın yüzeyini değiştiriyor ve tüm gölleri sıvı naturel gazla dolduruyor.

Sadece, iyi haberler var: Washington Eyalet Üniversitesi ekibi azca oranda azot yüzünden göllerin -198 ° C (-198 ° C) yüzey suyu sıcaklığından daha düşük sıcaklıklarda dondurduğunu tespit etti. WSU Makina ve Araç-gereç Mühendisliği Yüksek Okulu mezunu talebesi Ian Richardson, basın bildirisinde “Bu oldukca mühim” dedi . “Bu buzdağından endişelenmenize gerek kalmadığı anlamına geliyor.”

Titanik’ten Titan’ı yeniden dinlemez şeklinde görünüyor.

… Fakat denizaltı olmayacak. Ve ısı gerçek bir sorundur. Oluşan ısının Titan’ın sıvı okyanuslarını iyi mi etkileyeceğini bulmak için WSU ekibi, kontrol odasına Titan’ın denizlerini simüle eden iki inçlik bir ısıtıcıyı plopped etti. Eğer bir şey oldukca sıcaksa, azot kabarcıkları oluşur ve bu da Titan üstündeki altın yörüngelerini bozacak ve yüzen yada batacak. Dolayısıyla bilim adamları, denizaltının istikrarlı kalması için yeterince süratli tepki veren bir balast sistemi geliştirmelidir.

Fotoğraf yoktu ya da olmadı. Bu daha ilkin gerçekleşmiş olabilir: Tam şarjlı bir cep telefonuyla kayak pistlerine girersiniz. Ansızın, iPhone piliniz vuruldu. Şimdi, -179 ° C’de çalışacak bir kamera almaya çalıştıklarını düşünün. Kontrol odasında, araştırmacılar, bir boreskop (bir ucunda bir göz merceği olan sert bir tüp) ve etan ve metandan oluşan yağmur ve kar filmi çekmeyi başardılar. Bu aşırı sıcaklıklara dayanabilecek. Sadece Titan’da bu sonuçların tekrardan oluşturulması güvence edilemez.

Ekip önünde oldukca zorluklar var. Batık olsaydı, denizaltıyla yazışma oluşturmak neredeyse olanaksız olurdu. Titan’a yitik olmadan gezi etmeyi planlamak, uzay aracı denizaltını tamamen yok etmeden inerken Titan’ın atmosferinde yanarak her biri tek başına devasa bir başarı kazandıracaktı. Ve her şeyin varsayımsal bir görevde aksaması olmadan gitmesini istiyoruz – fakat hey, ilerleme kaydedildi.


Kaynak: Futurism


 

Bir Cevap Yazın