Bilgisayarların Pil Ömrü Ne Kadardır.?

Please log in or register to like posts.
News

Dizüstü bilgisayarların ömrü ne kadar’dır.?

Dizüstü bilgisayarlar (Laptop)’ların ortalama bil ömrü bir çok açıdan değişkenlik göstermektedir. Dizüstü bilgisayarlar fabrika çıkışı olarak sağlam bir test ile kullanıcıya ulaşır, özellikler pilleri (bataryaları) daha ayrıntılı incelenir ve test edilirler, çünkü dizüstü bilgisayarları taşınabilir özelliğinden dolayı, bataryasının  uzun süre ve dayanaklı olması gerekir, bu sayede markalar müşteri memnuniyetini yükseltirler.

Ancak markası her ne olursa olsun, bazı değişkenler ile 2 marka aynı bilgisayar kullanıma göre pili erken bitip, yada ölebilir.

Peki nedir bu özellikler.? İlk olarak dizüstü bilgisayarın pili (bataryası) dolu iken şarj’da tutulmamalıdır, aslında yeni nesil dizüstü bilgisayarlarda bu olay risk sayılmıyor çünkü, pil (batarya dolu olduğu zaman şarja takılsa bile güç almazlar, ancak elektrik bağlantısına göre yada orijinal olmayan şarj aletleri ile dolu pil  sarj edilirse bu sırada amper çekip pilin ömrünü, kullanımını hatta bilgisayar performansını  bile etkileyebilir.

İkinci olarak, dizüstü bilgisayarınızın pilini %10‘nun altına inmeden şarj ederseniz bu pil ömrünüzü ve bilgisayar performansını arttıracaktır, yeni nesil bilgisayarlar her ne kadar bu durumlara hazırlıklı olsa da  önlem almakta fayda vardır.

Üçüncü olarak, Kullandığınız yazılımlar yada virüsler dizüstü bilgisayarınızın pili’ni zararlı yazılım yada virüs donanım gücünü arttırıp dolayısı ile daha fazla enerji harcıyacağı için önemli ölçüde zarar verebilir.

Özetle pil ömrü kullanıcı tarafından yada üretim olarak değişkenlik gösterebiliyor, eğer dizüstü bilgisayarınızın pili stabil çalışmıyorsa garanti kapsamında ise servise gönderin , genelde servis güvencisi kapsamında piller ( bataryalar) 1 yıl garanti kapsamında olabiliyor.

Bir Cevap Yazın