Beyin Taramaları İle Dinlediğiniz Şarkıyı Anlaştırın

Please log in or register to like posts.
News

Bilim adamları, beyinlerinin yalnız kan akışı ve beyin aktivitesini ölçen fMRI taramalarını kullanarak insanların dinlediği şarkıları belirleyebiliyorlardı .

Araştırma, zihnin müziğe iyi mi tepki vereceğini ve mesela gelecekte beyin arayüzleri’nin her zamanki şeklinde yazışma kuramayan insanlara – mesela kilitli sendroma haiz olanlar şeklinde – iyi mi destek olabileceğini anlamamıza destek olmayı vaat ediyor .

Hattın ötesinde, düşüncelerimizi kullanarak şarkı besteleyebiliriz, sadece bu bilim-kurgu konsepti hala uzakta olmasına karşın, araştırmanın arkasındaki internasyonal araştırmacılar ekibine bakılırsa.Araştırmacılar , “Bu gelişmiş tekrardan yapılandırma yaklaşımlarını gerçekleştirmenin uzun bir yol olmasına karşın, burada yeni müzik parçalarının tanımlanmasına yönelik bir yaklaşım olarak bu yönde atılmış bir ilk adım olarak sunmaktayız” yorumunu yapmış oldu .

Deneyler, bir bilgisayar sistemi tarafınca belirli şarkılardan meydana gelen beyin aktivite kalıplarını – zihnin hangi bölümleri aydınlandığını ve ne vakit – izlendiğini – ve ondan sonra fMRI verilerinden yalnız doğru şarkıyı yine belirlemeye çalmış olduğu bir kodlama çözme modeline dayanıyordu.

Altı gönüllü, klasik müzik, rock, pop, caz ve diğerlerini kapsayan 40 parça müzik çaldı. FMRI tarayıcısına bağlanan yazılım, tonalite, dinamikler, ritim ve ton şeklinde müzik özelliklerine karşı beyin aktivitesini ölçmek için eğitildi.

Çözümleme tamamlandığında, bazı melodiler yine edildi ve bilgisayar sistemi hangi şarkıların seçildiğini kestirmek mecburiyetinde bırakıldı. Bilgisayara rahat bir A yada B seçimi yapıldığında, doğru olanı yüzde 85’e kadar seçti.

Gözlem ondan sonra genişletildi, böylece yazılım sistemi dinleyicinin yalnız beyin tarama verilerini kullanarak çıkmak için on ihtimaller içinde seçenek arasından doğru şarkıyı seçmek mecburiyetinde bırakıldı. Bu sefer bilgisayarın yüzde 74’ünün doğru zamanı geldi.

Emek harcamadan elde edilmiş öteki bulgular içinde, dinleyicilerin müzikal işleme için “hemisferik tercih” göstermediği, doğrusu beynin sol yada sağ tarafına yönelik bir önyargı bulunmadığı şeklinde de vartı.

Bilim adamları şarkıyı beyin faaliyetine karşı harekete geçirmeye ilk kez başlamış olmamasına karşın , bu belirli gözlem, önceki araştırmalardan oldukça daha çeşitli şarkılar ve daha çeşitli bir çalma sıralaması ile daha derinlemesine geçiyor.

Araştırmacılara bakılırsa, bu tür bir teknik, insanları en oldukça sevilmiş olduğu kanca ve melodileri ve niçin başkalarını soğuktan bırakan bir şarkıyı hakikaten sevebileceklerini öğrenmek için kullanılabilir.

Emek harcama, müziğin bizlere ne şeklinde olabildiğini anlamaya yönelik daha geniş bir çabanın parçası, bazı müziklerin üretkenliği iyi mi arttırdığına bakan son araştırmalar ve beyin aktivitesindeki değişikliklerin müziğimize olan tadı değişiklik yapma biçimini içeriyor .

Sonunda, yeni teknik, işitsel varsanılar ile ilgili sorunları olan insanlara destek olmak için uygulanabilir; sadece bunun gerçekleşebilmesi için daha çok veri gerekecek.

Kaynak :

https://www.sciencealert.com/brain-scans-can-now-reveal-the-songs-you-re-listening-to

Bir Cevap Yazın