Apple 10 Yıl Sonra Yazılım Değişikliğini Açıkladı

Please log in or register to like posts.
News

10 yıl sonrasında Apple, iPhone yazılımını nasıl değiştirdiğini açıkladı

  • Apple’ın iOS’un sonraki sürümünü, şu demek oluyor ki iPhone yazılımını performans üstüne odakladığı bildirildi.
  • Apple’ın yazılımındaki hataları ve aksaklıkları giderek daha çok fark eden iPhone sahipleri için bu mükemmel bir haber. 
  • Apple’ın iOS’un yeni sürümünü eylül ayında yayınlaması umut ediliyor. 

Bir iPhone kullanıyorsanız, kısa sürede iPhone’unuzda sinir bozucu bir aksaklık ya da hata ile karşılaşmış olabilirsiniz.

Yalnızca son birkaç ay içinde, iPhone sahipleri gerçek hayranlarıyla karşılaştı. Mesela:

  • Bir hata iPhone’ların 2 Aralık’ta çökmesine niçin oldu .
    Bazı insanlar iPhone’larında görüşme yapamadı .
    İnsanlara yanlış cevabı verebilecek bir hesap makinesi animasyonu problemi .
    D0es bu, uzmanların ve koltuk analistlerinin geçen yıl tartıştığı benzer biçimde, Apple yazılımının kalitesinin kaymakta olduğu anlamına mı geliyor? Yazılımın daima hataları bulunduğunu ve Apple’ın iPhone’ları sattıkça herhangi bir aksaklık yaşayacak potansiyel insan havuzunu artıracağını kesin olarak söylemek zor.

Sadece bunun bir mesele olduğu en büyük işareti Apple’ın kendisinden geliyor, şundan dolayı geleneksel yazılım sürüm stratejisini geliştiriyor.

Apple, iOS’un bir sonraki sürümünü piyasaya çıkardığında bu yıl, iOS‘un önceki sürümleri getirmiş olduğu şeklinde ana ekranın büyük bir tekrardan tasarımına ya da büyük bir katil yeni özelliğe haiz olmayacak. Bunun yerine, Bloomberg ve Axios raporlarına bakılırsa güncelleme hata düzeltmeleri, istikrar ve işleri doğru bir halde ele alıyor .

Bunun yerine, gelecekteki IOS çıktığında – muhtemelen bu yaz beta olurken – sonbaharda küresel bir sunumla – muhtemelen mevcut iPhone deneyiminize oldukca benzer, sadece daha süratli, daha istikrarlı ve daha güvenilir olacak.

Ve bu her insanın istediği değil mi?

 

Hata düzeltmelerine odaklanma sonucu, Apple’ın yazılımı ilerletme biçiminde büyük bir değişim bulunduğunu ortaya koyuyor.

Apple’da çalışan kişilere gore, Apple’ı büyük teknoloji şirketleri içinde hususi kılan bir şey, şirket genelindeki donanım yayınlama programının önemidir. Donanımın belirli bir tarihe bakılırsa tasarlanması, programlanması, kurulması ve gönderilmesi gerekiyor ve geri dönerek bittikten sonrasında düzeltme yapamazsınız.

Dolayısıyla şirket tüm mühim ürün yayınlama programına göz kulak oluyor. Bazıları bir ordu yürüyüşüyle ​​kıyaslarlar: hepimiz, belirli bir hedefe doğru çalışan firmanın tüm kesimleriyle beraber ileri geri adım atar.

Fakat yazılımlara da dalmaktadır. Son yıllarda Apple, yeni iPhone’un yanında büyük bir IOS yeni sürümünü piyasaya sürdü. Bu yeni sürümler, firmanın iPhone’u pazarlamak için kullandığı, iOS’a büyük yeni eklemeler olarak adlandırılan “tentpole” özellikleri ile beraber geliyor. Yönetim, “tentpoles” i, telefonun yayınlanma geçmişine gore özellikleri sunmak için gündüz ve gece çalışan bir yazılım grubuna atar.

Bu yüzden Apple’ın “tentpole” özellikleri için daha uzun ve daha azca süreye dayalı bir görüş almış olduğu gerçeği büyük bir değişikliktir. Aslen, Bloomberg’e gore, mühendislik yöneticileri artık zamanında muntazam bir halde uygulanamayan bir özellik olduğuna inanıyorlarsa yönetimde geri adım atma yetkisine sahipler.

Bloomberg’den:

“Değişikliğe aşina olan kişilere bakılırsa, mühendisleri acımasız bir senelik programda tutmak ve özellikleri tek bir güncelleme haline getirmek yerine Apple, iPhone ve iPad işletim sisteminde gelecek iki senelik güncellemelere odaklanmaya başlamış olacak. yazılımını her yıl güncelliyor, sadece dahili mühendislerin ertesi yıla kadar parlak olmayan özellikleri geri itmek için daha çok takdir yetkisi olacak “dedi.

Değişim, Apple’ın artık iPhone yada iPad’in ilk günlerinde olabileceği şeklinde, iPhone kullanıcılarının büyük çoğunluğunun kesinlikle teknoloji süper uzmanı olmadığını fark ettiğini gösteriyor.

Bunun yerine iPhone sahipleri, cihazları ana bilgisayarları olarak gündüz ve gündüz olarak kullanıyor. Onlara gore, güvenilirlik, eski telefonlarının desteklemeyen bir yazılım güncelleştirmesinden oldukca daha mühim, şu an bir tek bir iPhone X’e özgü dudak senkronize eden Animoji şeklinde. Bu yazılım güncellemeleri deneyimlerini zorlaştıran yeni hatalar yada olasılıklar getirirse bu doğru olur.

Netice olarak, bu değişim, herhangi bir iPhone sahibi için oldukca güzel bir haber. Apple’da yenilik durmayacak – gene de her yıl yeni telefon satması gerekiyor – sadece eski iPhone’ların yeni hissettirmek için Apple’ın yarısı fırında pişirilmiş özellikleri dışarı atmayacağını önermektedir.

Muhtemelen Apple’daki yazılım mühendisleri için de iyi bir haber, ki şimdi ve oradaki acımasız yürüyüşlerden mola verebilirler. Gene de, bazılarının hepsi muhtemelen gelecekte olacak.


Kaynak:http://www.businessinsider.com/apple-slowing-down-iphone-features-and-fixing-bugs-2018-2


 

Bir Cevap Yazın